Průvodce hrou

Lvl 1-14

Během těchto prvních úrovní se objeví značné možství questů, z nichž většina je pouze "běhacích" nebo jinak seznamovacích se hrou. I tak je vhodné je plnit všechny - proč?
1) Expy - čím dříve daný quest splníte, tím lepší expy za něj dostanete, na vyšším levelu už to množství tolik nepomůže. Neproste ostatní o expení apod, z questů na těchto levelech získáte lvl 15 velmi snadno.
2) Výbava - z questů se dá pořídít kompletní výbava pro PvP, Noble = jednak mnohem lepší než o NPC, jednak se později dá prodat až ji nebudete potřebovat.
3) Přehled o pokroku - ač to tak z počátku nevypadá, později bude questů ubývat a tak čím více jich budete mít už splněných, tím snáze poznáte nově se objevivší.
4) Další questy - pokud vynecháte některé z "nudných základních questů", snadno se vám stane, že přijdete o nějaké lepší, na vyšší levely, které mají hezké odměny a jsou na ně navazující.

Lvl 15 (NM)

Otevírá se možnost jít do PvP mapy a získat slušný rank na další postup - získává se tu nejsnáze a později se bude hodit. Nepočítejte ale s tím, že jde jen o vaše hráčské schopnosti, jako tomu může být  jiných hrách. Byť s kvalitní výbavou a max lvlem pro danou oblast jste pořád jen chutné sousto pro nepřítele a tak je vhodné se držet dál, co nejblíže svého raidu (solo = smrt) a dávat si dobrý pozor na okolí...a počítat s častou smrtí, tak to tam prostě chodí ;)
Na jiném levelu jak 15 vás pravděpodobně nebudou chtít v raidu (partě) a i když třeba náhodou pár killů získáte, ten 1 lvl není tak těžký aby se nedal dokončit, než začnete do PvP chodit, jinak vás budou označovat za leechera (ten kdo stojí vzadu a jen nabírá killy = kick z party), nezávisle na vašich úspěších.

Lvl 16-29 (NM)

Od 16ky je možné si vybrat bonusové stat pointy za PvP a tak i s trochu menším množstvím questů jde expení vlastně samo, i když právě díky dobrému PvP ranku vám už i sem tam někdo rád pomůže. O to kvalitnější ale dané questy bývají, nejen, že se brzy podíváte do dungeonu Argilla Ruin a zabijete si pár pořádných bossů (zde se opět hodí mít partu, dotyčný quest vám to doporučí...inu, v mmorpg se prostě solo daleko dostat nedá), ale dostanete i slušné odměny (2-3 slotovou výbavu do dalšího PvP, jedny z nej věcí co vůbec tam můžete mít) a rovněž váš první Epic quest (lvl 25 zbraň / štít) a quest na helmu (30).
Brzy se také podíváte na map 2 a později i na PvP mapě do dungeonu Maze of Rapioru - nejen že vás tam (jako obvykle) pošle quest, ale jsou tam silnější nestvůry, s lepšími expy i dropy, ve zmíněném podzemí navíc lze farmit lv2 lapisy do vaší stále se zlepšující výbavy.
Díky tomu už byste měli být schopní zabíjet oranžové potvory i v dungeonu, kde budete získávat cca 1% za každou (solo).

Lvl 30 (NM)

Další zastávka v PvP - tentokrát už ovlivněná nejen výbavou, ale i vaším rankem, čili se můžete předvést, pokud samozřejmě máte max lvl (30) a co možná nej výbavu (helma, olapisované věci)...a trošku sebedůvěry. Nicméně opět platí - sólo = sebevražda. I když tu nebývá tolik lidí jako v 15ce, dá se i tady pár set i tisíc killů navíc získat. Nemá smysl tohle PvP opouštět, dokud si nejste 100% jistí, že zvládnete expení dál. Tohle je totiž vaše poslední šance na slušné rankování, jinak vám později nezbude než žebrat a otravovat lidi, kteří na PvP nezapomněli, s prosbami o naexpení.
Většina lidí si tedy, pokud omylem vylevlili a jsou bez slušného ranku, raději rovnou založí novou postavu.

Lvl 31-39 (NM)

Pokud už opouštíte i druhé PvP, čeká vás náročná cesta vzhůru, quest jen sem a tam a především úmorné zabíjení stovek a tisíců potvor - ať už pro questy či výbavu co z nich padá. Toulat se postupně začnete i na map3. Už byste ale mohli mít za tu dobu dost přátel, kteří vám na té cestě pomohou - a i cizinec se rád přidá, svítí li vám vedle jména uznání za vaše výkony v boji. Pokud už ale sháníte partu, dávejte pozor, abyste sháněli podobné lvly, někdo kdo má o 20 více s vámi těžko půjde. Výbava už více jak z těch pár questů dropuje z nestvůr v podzemích, ovšem alespoň vás na lvlu 35 čeká 2. epic quest, tentokrát na amulet. Pokud jste navíc měli opravdu kvalitní PvP výbavu, postačí vám na překlenutí techto levelu ona. Jinak vás asi čeká jedna z prvních návštěv v Iris, obchodním městě, odkud se často odchází s prázdnou kapsou, či aspoň pocitem toho, že vaše těžce získané úspory jsou jen kapkou v moři. :)
Tou dobou už byste měli mít hotový quest na mounta a několik napořených milionů - doteď nejen nebylo za co utrácet, ale navíc můžete prodat věci z questů co už nepotřebujete.

lvl 40+ (NM)

Ve chvíli kdy dosáhneme té vytoužené mety, lvl 40 NM, někteří lidé jsou schopní vše zahodit a začít nanovo se svou HM postavou. Jaké jsou vlastně výhody hraní po 40. úrovni?

Na lvlu 40+ se obvykle dostáváte do oficiálního rankingu, stáváte se jedním z nejlepších hráču, získáváte tudíž známosti, kontakty a okolí o vás začíná mít povědomí. Leccos už víte, dokážete poradit, a pravděpodobně budíte respekt už samotnou vaší přítomností (pokud samozřejmě není v okolí nejaký lepší "borec" :)  Rovněž se to odráží i na postavení celé gildy v očích okolí.

Na lvech vyšších jak 40 je možné se pohybovat v D1, farmit i lv3 lapisy, jezdit na mountovi...později přichází (43) Epic quest na Elementální zbraň a boss Astaroth - ze kterého padají legend věci = výbava pro vaše HM, lepší než to za pár desítek až stovek milionů kupovat.

Na lvlech vyšších jak 50 se také otvírá možnost zabíjet nové bosse a pomáhat nižším členům gildy, rovněž také napomáhat a vytvářet skupiny po bosse nejvyšší a pro poslední část Guild Questu.

Právě z důvodu toho, že lidé odcházejí po čtyřicítce na další mód, je ve hře nedostatek vyšších lvlů jak 50 - udělají 50, a než udělají 50 HM nebo dokonce UM, odejdou...je dobré myslet i na gildu jako celek, jak je jí možné pomoci (viz výše) a rovněž jak pomoci celé své straně (zabírání Oltářů). Jestli je lepší dokázat to za stejnou dobu dotáhnout na lvl 60 NM nebo lvl 30 HM - kdo z nich je schopen ovlivnit více lidí? A kdo je silnější?

Jistěže to neznamená, že je nesmysl přecházet na další módy. Nicméně jsou to věci, které je vhodné brát v potaz, když už se člověk dostane tak vysoko, a brát je v úvahu dříve, protože člověk může být dobrý i v Normal Mode, pokud se nedá strhnout ostatními a nebude se jen hnát za HM, aby pak "konečně začal pořádně hrát".

Lvl 50+ nebo co na dalším módu od začátku, HM, UM

(by Psanec / DragonCore)

Když uděláme lvl 50 a dneska stačí už 40 na založení Hm postavy, láká nás to.
Máme za lvl víc statů a tím pádem mužeme vytvořit zdánlivě "silnější" postavu.

To je asi to první co každého napadne. No a pak už to jede ... lvl a ono to jde. Ale jde to do nějakého lvl 20 a pak ti začíná už trochu skřípat, ale ten lvl 30 dáme.
Jenže po něm začíná problém. Máme sice "silnou" postavu a používámě věci z NM postavy, problém je v tom, že najednou už těch expu je potřeba mnohem více a jde to pomalinku a na to, aby jsme šli do dungu zase nemáme, protože naše výbava z NM není tak dobrá.
Na lvl 30 dokonce máme questy z kterých dostaneme Dread věci a je dobré je olapisovat. Ale jelikož už jsme trochu zmlsaní, chceme lapisy lvl 4 a ty stojí kolem 3+ Mil.

Takže ve výsledku za olapisování dáme částku kolem 150 - 200 Mil. (lapisy se rozbijejí). A to neberu v potaz, že by se tam klidně mohli dát dualky, jenže to by výsledná částka nebyla těch 150 - 200 Mil. , ale spíše 700 - 900 Mil.

A to jsou jen věci, za další budete potřebovat min. 2x tolik času na dosažení lvl 40 než u NM.

Fajn, překonali jsme to a dostali jsme se na lvl 40 Super, ted sme dobří. Ale už nám nestačí věci z lvl 30. Takže se začneme dívat po jiných. Můžeme vzít zavděk Dread věcma, ale kde je vzít ?
NM postava je na lvl 40 a s ním se toho moc nafarmit nedá. Takže budeme muset kupovat. Ale kde brát peníze? Bud kupovat věci za AP (které se kupují za real peníze) a ty prodávat a nebo pracně a zdlouhavě šetřit.
Když Dread armor stojí na lvl 40 - 50 kolem 1,5 Mil a musíte sehnat 4 části. K tomu opět lapisy na lvl 4. jsme rázem na částce, která hraničí s hodnotou 200 - 250 Mil.

Jenže to by nebyla Shaiya a HM postava aby na ní nešlo sehnat Legend .. a máme přeci HM takže chceme Legend. Jenže samotný Legend stojí 300 Mil a víc.
Potřebujeme opět 4 části a za ně dáme všehovšudy kolem 1200 Mil. Legend má 5 děr a do Legendu se dávají Dual lapisy, aby už za něco stál. Takže k těm 1200 Mil si připočteme 1000 - 1500 Mil za lapisy.

To je panečku hned cifra : 2000 - 2700 Mil ...
No a to je jen do lvl 50. Od lvl 50 máme další Legend věci, které musíme koupit a olapisovat ....


Bud musíte být extrémně bohatí a nebo mít postavu s kterou si lapisy nafarmíte sami a zbytek prodáte za herní peníze z kterých koupíte výbavu ....
Na vyšších jak 50 je pak možné se pohybovat v D2, FL3-4, RC, Astenes, Aurizen Ruin, nových mapách. Z toho vyplývá možnost jednak poznávat a prozkoumávat nové věci, místa, nestvůry, jednak především možnost farmit Lapisy typu lv4, lv5, Dual, Elemental; Limited a lvl 49+ vybavení atd. což se hodí nejen vaší postavě samotné, a rovněž tak gildě, tak i třeba vaší budoucí HM postavě - představte si někoho v PvP 1-15 plně vybaveného Dual Lapisy.
Proto je dobré NM postavu vytáhnout aspoň na lvl 55 ...

Můžete namítat, že s HM se dá taky farmit. Ano dá se farmit, ale mnohem mín, než s High NM postavou. Tu když máte na lvl 50+ dokážete vydělat 100x víc, než s HM na lvl 40...

A to je fakt. Mluvím z vlastní zkušenosti ... a zkušeností stovek dalších hráčů, jejich úspěchy a neúspěchy je to potvrzeno.

Thread s diskuzí o tom zda a kdy HM/UM: https://www.psanec.eu/shaiya/forum/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=70