Otázky a odpovědi

B6 / GM / GS / WTF?

[GS] - Game Sage - hráči, kteří mají velké zkušenosti se hrou a jsou dostatečně ochotní a zodpovědní. Oproti ostatním hráčům mohou navíc používat "Chatting all members" - chat který vidí Temní i Světlí jak v klasickém okně tak i uprostřed obrazovky. Mají přímý kontakt na GM, čili když se něco děje, můžou jim dát vědět. Rovněž můžou urychlit nahlášení porušení pravidel, fungují jako moderátoři v Trade chatu (ano, postih vás může čekat i za urážky a VELKÁ PÍSMENA v Trade) a často umí s lecčím poradit. Screenshot nebo i jen slovní report od GS je rovněž věrohodnější než od hráče, pokud chcete např. nahlásit portal camping, je vhodné sehnat si GS jako svědka...
GS rovněž pořádají menší Eventy a bývají nápomocni při větších.
[GM] - Game Master - něco jako "administrátoři". Jsou to zaměstanci AeriaGames, jejich slovo je zákon, jejich schopnosti téměř neomezené. Mouhou v omezené míře zasahovat do herního kódu (vytváření/vyvolávání předmětů, 100% linking šance). Mají kontakt a jsou schopni v určitém rozsahu ovlivnit vývojáře hry (SonoV). Mohou dát "kick", "ban", smazat účet, resetovat počet killů, mohou se okamžitě teleportovat k jakémukoliv hráči, manipulovat s věcmi uloženými v jeho Warehouse / Gift Boxu, používat neviditelnost a GM Loopy (+28000 na všechny staty), "opravit" zaseklé nestvůry (např.Astaroth ve zdi), používat funkci *notice*, která se zobrazuje v systémovém logu a uprostřed obrazovky a jsou zodpovědní za herní updaty a údržbu serveru. Mají modré jméno a místo hranatých závorek může být i v kulatých - náhradní postava. Pořádají Storyline eventy - související s herním příběhem.
[B6] - Baleful 6 - podle toho, co si myslí většina hráčů jsou to možná "nudící se Game Masteři", potkat je lze obvykle při storyline Eventech. Pravděpodobně rovněž disponují "God Modem" a dokážou vyvolávat libovolné nestvůry, včetně těch, vyskytujících se na mapách druhé strany. Mohou rovněž využívat funkci *notice*.

Proč mají některé potvory barevná jména?
A co znamenají ta kolečka vedle nich?
- Elementální damage

Barva jména potvory se mění podle jejího levelu vzhledem k vašemu.

 Bílá - Žádné expy, o 6 a více úrovní nižší
 Světle modrá
- o 4-5 úrovní nižší
 Tmavě modrá - o 2-3 úrovně nižší
 Zelená - přibližně stejná úrověň
 Žlutá - o 2-3 úrovně vyšší
 Oranžová - o 4-5 úrovní vyšší
 Červená - o 6-7 úrovní vyšší
 Růžová - o 8-9 úrovní vyšší - obvykle už nejde dát Sólo
 Šedá - Žádné expy, víc jak 10 úrovní nad vámi, pravděpodobně poslední, co uvidíte.

Čím silnější potvora, tím více expů pochopitelně - je také poznat, že spolu nemůžou expit v partě příliš lvlem vzdálené postavy.

Potvory v podzemí (dungeony) jsou silnější - zelená potvora venku je slabší než zelená postava v dungu...

Rovněž hlavní potvory (obvykle jednoslovné jméno, bývají větší než obvyklí zástupci jejich druhu) - Bossi - jsou silnější.

Takže nejhorší na co můžete narazit je zřejmě Boss v Dungeonu, ten často nejde sólo ani zelený :)

Elementy

Barevná kolečka vedle jména potvory symbolizují její příslušnost k určitému elementu - používá elementální útoky a je tím kokrétním méně zranitelná.

Elementy jsou v následujícím pořadí: Water > Fire > Wind > Earth> Water.

Tzn. funguje to jako kámen, nůžky, papír; žádný element není nejsilnější :)

Non-elementální útoky mají proti elementálním nestvůrám rovněž nižší damage.

Použitím elementálního lapisu se můžete "stát" elementálem, resp. získat schopnost buď odolávat útokům určitým elementem, nebo je používat. Více lapisů se nedá kombinovat, pokud si např. do brnění dáte Wind a Water lapis, vzájemně se vyruší a nebudete odolní ani proti jednomu!

A teď konkrétně :D

Pár příkladů: Elementální útok (skillem s ele, nebo zbraní s ele) proti potvoře bez elementu (nebo po úspěšném attribute remove) má o +25% větší attack
Water útok proti Fire mobům má +50% damage. Fire útok proti Water mobům má mínus 50% attack (šel by proti směru šipky).

Příklady: Útok za 1000, potvora WATER se 750 def. Kolik jí sebereme?
Útok bez elementu;    1000atk - 25% = 750dmg. Odečteme 750def = 0hp
Útok Earth;                1000atk + 50% = 1500dmg. Odečteme 750def = 750hp
Útok Fire;                  1000atk - 50% = 500dmg. Odečteme 750 def = 0hp
(nelze "přidávat záporné hp" :)
Útok jakýmkoliv elementem po úspěšném attribute remove;
                                1000atk + 25% = 1250dmg. Odečteme 750def = 500hp

Čili ve skutečnosti může být nakonec rozdíl v elementech znatelný mnohem více než jen "pár procent" ;) Funguje stejným způsobem v PvP.

JAK SI NASTAVIT VLASTNÍ ROZLIŠENÍ?
- třeba 1680x1050

1) Musíte mít vypnutou Shaiyu. (Nesmí běžet ani v liště)

2) Ve složce, kde máte hru nainstalovanou, najděte soubor 'CONFIG.INI'

3) Někam si ho zkopírujte, kdybyste něco pokazili!

4) Přepište čísla za 'SIZE_X=' a 'SIZE_Y=' na požadované rozlišení.

5) Uložte, spusťte hru. Mělo by být hotovo, pokud máte podivně posunuté / chybějící rozhraní nebo to jinak nefunguje, přepište soubor tím původním - vrátí se to zpět.

6) Problém? Napište na ICQ ;)

Mám plný inventář / nechci přijít o věci v PvP, kam s nimi?
- WAREHOUSE

Warehouse Keeper (NPC) je v každém větším městě, podobně jako Blacksmith.

U něj máte "truhlu" o šesti velkých záložkách, kam si můžete dávat věci a za 5% poplatek z jejich ceny je zase vybírat (brzy zjistíte že je to zanedbatelná částka).

Jdou využívat záložky jen 3, na další 3 byste museli mít aktivovaný Double Warehouse (item, dá se koupit zhruba za 10M+ v Iris od hráčů).

Warehouse je sdílený všemi vašimi postavami na účtu. (HM i NM) Čili si přes něj můžete přehazovat vybavení mezi nimi.

Spadla / nejde mi Shaiya, co mám dělat?

 

Záleží na tom, jak spadla.

Odpojení (Error 0, černá obrazovka, tlačítko OK) - pokud to není kvůli údržbě serveru, zkus se znovu připojit, když to nepůjde, tak za pár minut, hodin.

Chybová hláška windows (Program provedl neplatnou operaci a bude unkončen) - to může být čímkoliv, ale na 90% ne Shaiyou. Pokud to dělá často (vždy po pár minutách, víckrát denně apod. zkus mi poslat screenshot chyby, nebo jinou věc, která by mohla příčiny idetifikovat - např. HW konfiguraci PC, log z HijackThis...)

Špatné jméno nebo heslo (invalid ID and password) - zkus znovu, jiné a pokud nevíš, tak na aeriagames.com se můžeš zkusit přihlásit taky a je tam "forgot password?" kde zadáš e-mail nebo ID a oni ti pošlou link, kde si můžeš udělat heslo nové. Musí obsahovat aspoň 1 velké písmeno a číslici.

Nejde se připojit (Data receiving error) - pokud je dost rychlé připojení (viz. Jak začít), a nejste na bezdrátovém připojení (wi-fi), zkuste se připojit za jinou postavu, nebo nějakou novou založte - pokud funguje ta nová a ta vaše původní ne, ozvěte se na ICQ. Pokud nefunguje na daném serveru žádná zkuste dát ping a tracert na 72.55.177.194 a 72.55.177.196 - pokud nevíte o co jde, nebo nerozumíte výsledkům, ozvěte se na ICQ / mail.

Jiná chyba -> screenshot -> kontakt (icq, mail, naše fórum)