Stažení hry

Nejprve je potřeba stáhnout si samu hru. Shaiya je zdarma, čili její stažení je plně legální. Najdete ji na domovských stránkách hry, tady je LINK NA STAŽENÍ a registraci.
Pokud vám to přes downloader nefunguje, pravděpodobně vám nepůjde ani hra, řešit to lze zde: https://www.psanec.eu/shaiya/forum/phpBB3/viewtopic.php?f=17&t=714&start=10
Kdo už registrovaný je a chce jen klienta, bude jednodušší stáhnout si verzi bez downloaderu přímo z úvodní stránky našeho webu.

Než začnete hrát:

Systémové požadavky, aneb poběží mi to vůbec?

Než vůbec začnete přemýšlet o tom, jak se k Shaiye dostat, bylo by vhodné zjistit, jestli vám bude fungovat. Pokud vaše PC splňuje opravdu jen ty minimální požadavky, Shaiya vám také půjde jen na minimum a nijak zvláštní potěcha pro oko to nebude...
Minimální systémové požadavky jsou následující:

rychlost připojení k internetu min.768 kbit/s (0,768 Mbit/s)
- ověříte např. zde: https://rychlost.cz/ krom toho bývá stabilnější připojení přes kabel než na wi-fi

Windows XP/Vista/7/8/10 - nabídka Start, Počítač, kliknutí pravým, Vlastnosti
- XP se ale z bezpečnostních důvodů už nedoporučují

Tam zjistit i rychlost procesoru (Intel či AMD přes 1.5GHz / 1500MHz/ 1500+)

...a velikost systémové / operační paměti RAM (přes 512MB / 0,5GB)
- čím více, tím lépe, pro svižný chod v zaplněných lokacích bývá lepší aspoň 4GB
Máte-li integrovanou grafickou kartu, tak to nejspíš plynulé nebude, nenapadá mě ale způsob jak to zjistit, který by pochopili i absolutní začátečníci :)

Shaiya z pevného disku bere 5 GB místa, samozřejmostí je vlastnictví myši, klávesnice apod. (i když na touchpadu to jde také)
Oficiálně by měla být přístupná až od 18 let, od 13 se souhlasem rodičů...
-
my se jich ptát nebudeme, ale hráče pod 13 nebereme.

Rovněž je celá v angličtině, takže její alespoň minimální znalost je nutná
 
- to ostatně i v životě, pokud to chce člověk někam dotáhnout

Se Shaiyou mívají časté problémy "antiviry" Avast! a AVG, pouhé vypnutí obvykle nepomůže, čili je vhodné, začít uvažovat o nějakém kvalit...kompatibilnějším ;)

Registrace - vytvoření herního účtu

Nejprve je potřeba vytvořit "účet" se kterým se budete do hry přihlašovat. Nemusí to být stejné jméno, jaké míníte dát své postavě ve hře!
Stačí vyplnit položky označené *
- Username (jméno účtu)
- E-Mail Address (funkční mail, který používáte - když zapomenete heslo, přes mail si ho jde změnit, čili nepoužívejte 1 mail na víc účtů nebo mail cizí - třeba bráchův!)
- Password - heslo, kterým se budete přihlašovat do hry. Heslo musí obsahovat alespoň jednu číslici a alespoň jedno velké a malé písmeno. Musí být také delší jak 8 znaků.
- Date of Birth (datum narození)

- a nakonec opište kód z obrázku (to je proti automatickým robotům, pokud teď něco zvoráte, bude tam příště jiný, takže pozor na to, jinak tu registraci nikdy nedokončíte:)
Po dokončení klepněte na Sign Up and Play - teď by vám měli zaslat mail. V něm bude link, kterým si účet aktivujete.
To by mělo být vše.

Instalace hry a první spuštění

Až se hra konečně stáhne, stačí spustit (což možná chvíli potrvá, protože váš antivir se ten obrovský soubor zřejmě pokusí "nenápadně" zkontrolovat) a čekat... Další otázky se budou pravděpodobně týkat toho, kam má být Shaiya nainstalována apod. - v angličtině, ale nic těžkého.

Spuštění

Po úspěšné instalaci se ji můžete pokusit poprvé spustit. Objeví se úvodní okno a začnou se stahovat updaty (při prvním spuštění jich je hodně, takže trpělivost:). Pod tlačítkem Option se skrývá grafické nastavení hry, tlačítko Game Start bude funkční vždy až po stažení updatů.