Začátek hry - základní (nejdůležitější) věci

Přihlášení, server, strana

 

Pro připojení do Shaiyi budete potřebovat vlastní Aeria Games účet. Pokud jej ještě nemáte, můžete si jej zde kdykoli vytvořit.

Pak už se konečně dostaneme do hry - objeví se okno Log in, kde zadáte své uživatelské jméno a heslo a klepnete na OK. Objeví se nabídka čtyř serverů - naše gilda hraje na
3.serveru (TEOS)
- ten je tudíž lepší :D - Opět vybrat a klepnout na OK. Dostanete na výběr ze dvou znepřátelených stran - Alliance of Light (světlí) a
Union of Fury (temní). Chcete-li potkat přátelské lidi a hlavně naši gildu, nezbyde vám, než vybrat temné :)

V novém okně si teď už můžete vybrat postavu, nebo založit novou (Create Character). Tam už si můžete vybrat jméno, které se bude zobrazovat ve hře, vzhled, povolání (class) a mód hry.

Pokud smažete veškeré své postavy, budete mít možnost si vybrat strany znovu.

Vytvoření postavy, módy hry

 

Při tvoření postavy si pro ni musíte vybrat jméno, rasu, pohlaví, povolání a vzhled. Zároveň si budete nuceni zvolit Mód. Na výběr jsou následující:

· Easy Zcela k ničemu, maximální lvl 30, chybí Special skilly, nelze používat Epic, Dread+ vybavení, stačí 2x méně EXPů na lvl než NM, nelze se připojit ani založit gildu.

· Normal Klasika, na které se začíná, maximální lvl 80, Special Skilly dostupné, stejně jako u EM +5 stat a +3 skill pointy za lvl...nejdou používat Legend a Goddess věci. Lze se připojit ke gildě, od lvl 11 ji dokonce i založit. Dosažením 40. Levelu si odemknete možnost založit postavu na Hard Mode.

· Hard  je potřeba čtyřikrát více EXP na lvl, +7 stat a +4 skill pointy za lvl, možnost používat Legendary věci, ale Goddess ještě ne. Jsou dostupné i HM questy a skilly. Dosažením lvl 40 si odemknete UM.

· Ultimatepětkrát více expů než NM, +9 stat a +5 skill pointy za lvl, možnost používat Goddess zbraně. Jsou dostupné i UM questy a skilly. Když se po smrti do 3 min neoživí (Res skill  lv2 , runa...) tak je vymazána...

 

UŽIVATELSKÉ ROZHRANÍ

· 1. Player’s Status Window: Zobrazuje jméno postavy, její level a momentální stav HP, MP a SP (Životů, a Many a Staminy pro vyvolávání kouzel / skillů)

·  2. Target Page: Zobrazuje statistiky zacíleného nepřítele či hráče (jméno, stav, charakteristiku).

· 3. Buff/DeBuff Check: Zobrazují se zde magické buffy/debuffy a zbývající doba jejich působení, když na ně ukážete, zobrazí se přesný popis.

· 4. Hotkey Bar [klávesa P]: Dají se sem umístit (kliknout, táhnout, pustit) základní činnosti postavy, skilly, kouzla a poživatelné předměty, aktivují se kliknutím myší na jejich ikonku nebo klávesami 1-0 v horním řádku klávesnice (nad písmeny). Kliknutím na +na Hotkey bar lze přidat druhou lištu (zde umístěné předměty lze opět aktivovat kliknutím na ně nebo klávesami 1-0 na číselné klávesnici (NumPad). Kliknutí na šipku převrátí lištu z horizontální polohy do vertikální a zpět.

· 5. Character Name: Zobrazuje se zde jméno postavy. Co jsou ta barevná kolečka vedle jména postavy? Vlevo může být Identity Code - oranžové (party leader) nebo žluté (party member), vpravo je pvp rank = kolik kdo zabil světlých - bližší viz. FAQ a PvP.

· 6. Minimapa [klávesa V]: Zobrazuje na vaše nejbližší okolí, NPCčka, questy připravené k zadání i už splněné. Kliknutím na +/- lze mapku přiblížit/oddálit. Kliknutím na obrázek mapky (nebo zmáčknutím klávesy M) si múžete zobrazit celou mapu místa, ve kterém se nacházíte.

·  7. Function Buttons (zleva doprava): AP obchod, statistiky postavy, inventář, skilly, questy, společenské celky (gilda, přátelé…), možnosti (nastavení, exit…).

· 8. Bless of Goddess: Kulatá ikonka zobrazuje vaši patronku (temnou/světlou bohyni). Horizontální přibývající/ubývající fialový sloupec vám signalizuje, zda si v PvP vede lépe Aliance nebo Unie (Lighties či Darkies/Furies). Když jedna strana získá absolutní převahu, obdrží Bless of Goddes: na kratičký moment se zjeví bohyně a následujících 10 minut fialový sloupec bliká a přidává na spoustu super věcí (rychle se vám doplňuje HP, Mp, Sp, skvěle se linkují lapisy apod.). Pak jde zase všechno od začátku.

· 9. Ukazatel procent:Zobrazuje, kolik vám chybí procent do dosažení dalšího levelu.

· 10. Provedené akce: Zde se napíše vše, co vy zakouzlíte, uděláte, koupíte, prodáte… i co naopak někdo provede vám.

· 11. Chatovací okno: Zde si můžete s ostatními hráči popovídat.

· 12. Quick Potion Slot: Na klávesách Y a X, pro lahvičky a podobné věci. Narozdíl od běžné lišty se tato sama doplňuje stejným druhem lahvičky z inventáře.

· 13. Combo bar: Klávesa R použije aktuální skill a zároveň posune lištu o místo vedle - můžete vložit až 6 skillů a pak je postupně používat jedinou klávesou. 
Otevírá a zavírá okno, kam si můžete "registrovat" skilly (nejdou přetáhnout do Combo lišty rovnou). Stejně jako u klasické lišty, lze mít až 4 comba a přepínat Alt+1 (2,3,4).
 

Mapa, symboly na ní

 

Zobrazí se vám po zmáčknutí klávesy M.

 · 1. Šipečka symbolizuje místo, kde se právě nacházíte.

· 2. Modré bodíky značí NPCčka, která na vás čekají s odměnou po splnění podmínek nějakého questu. Nad hlavou se jim vznáší modrý znak. Po promluvení s tímto NPCčkem dostanete odměnu.

· 3. Značka portálu vedoucího do nové mapy (více o nich viz otázky a odpovědi – PvP).

· 4. Portál vedoucí do dungeonu.

· 5. Relic momentálně zabraný Union of Fury.

· 6. Zatím neutrální relic.

· 7. Relic zabraný Alliance of Light.

· 8. Portály. Na každé mapě se jich nalézá mnoho, zakreslené na ní jsou však jen ty nejdůležitější.

· 9. Žluté body symbolizují NPC (Non Player Character – postava neovládaná skutečným hráčem) questy. Dané NPC takto snadno najdete, mezi ostatními jej poznáte podle toho, že se mu nad hlavou vznáší žlutě svítící znak. Abyste dostali quest, musíte si s NPCčkem promluvit.

Jak se v Shaiye pohybovat, příkaz town

- Po kliknutí myší se potava rozběhne na cílové místo (nestojí-li jí v cestě překážka / kopec)

- zmáčknutím prostředního tlačítka (kolečka) myši se lze rychle přepnout o 180° na druhou stranu - vhodné např na rychlou změnu směru (útěk) nebo na občasné ohlédnutí

- rolováním kolečka (nebo klávesy PgUp, PgDown - thx BoOOoNy_) se pohled oddálí / přiblíží

- držením pravého myšítka a současným tažením do různých směrů lze posouvat pohled kamery, stejnou funkcí disponují i šipky na klávesnici

- pohybovat se lze i na klávesách - W, S = dopředu, dozadu; A, D = otáčení se (turn); Q, E = úkroky do strany (strafe)

- dvojité zmáčknutí W vyvolá stálý běh kupředu - zruší se pokusem o jiný pohyb (kliknutí nebo W,S,A,D,Q,E)

- dvojité zmáčkutí Q, S nebo E vyvolá salto / úskok daným směrem (nefunguje na mountovi) - dá se tím i uhnout fyzickému útoku

- Mezerník (Space) = skok (jump)

- klávesa C - sednout / vstát - vhodné pro rychlejší uzdravování, přeruší se např.útokem

- Pokud se někde zaseknete nebo se budete potřebovat rychle (snadno) přemístit do nejbližšího města či ven z podzemí, napište do Normal chatu /return nebo /town a zmáčkněte enter. Trvá to 10 sekund než se váš pokyn aktivuje – během nich se nesmíte pohnout ani na vás nesmí nic zaútočit, jinak bude vaše přemisťování zrušeno. Stejnou funkci od EP4 získal nový skill "Town Portal" - nestojí žádné skill pointy a na vyšších lvlech portuje rychleji, na rozdíl od příkazu výše nefunguje na mountovi.

Lov a bojování v Shaiye

 

Pokud se na vaší obrazovce objeví nepřítel, můžete na něj zaútočit. Ukažte na něj kursorem myši – ve chvíli, kdy se změní v meč, jednou klikněte na nepřítele, tím si jej zacílujete (jméno a jeho HP se objeví v Target Page). Nyní na něj můžete dle libosti použít nějaké kouzlo, speciální skill, či normální útok (prostě jen na něj znovu kliknout, pak na ni budete normálním útokem útočit neustále – hodí se pro vyplnění času mezi silnějšími skilly).

Dostávání a plnění questů (úkolů)

o1. Všechny dostupné questy se zobrazují na mapě (klávesa M) jako žluté body.

o2. NPCčka zadávající quest poznáte na místě podle zářícího symbolu nad jejich hlavou.

o3. Dvojklik na toto NPC vám obvykle nabídne možnost s ním obchodovat (Trade) nebo mluvit (Talk). O questu se samozřejmě dozvíte, pokud zvolíte možnost Talk.

o4. Po kliknutí na Talk se otevře okno se zadáním questu. Zde se dovíte různé příběhy z oblasti, ve které se právě pohybujete a budete mít možnost splnit nějaké poslání/úkol za odměnu a zkušenosti (expy). Pokud se vám zadání questu líbí, klikněte na Accept. Pokud o takovýto quest nestojíte, zavřete jej kliknutím na Cancel (nicméně kromě několika výjimek pak takovýto quest už nebudete mít možnost splnit, i kdyby se vám do něj stokrát chtělo a přijdete o drahocenné expy).

o5. Zadání questu si můžete osvěžit po zmáčknutí klávesy U. Otevře vám okno se všemi questy, u kterých jste zvolili Accept. Všechny questy čekající na splnění jsou zde psány zeleně, splněné žlutě. Kliknutím na název questu se vám vpravo objeví cely příběh, který jste vyslechli u NPC a dole zkrácené zadání - přímo to, co máte zabít/donést/kde se to nachází (pozor, toto spodní okýnko je malé, nezapomeňte se proto pohybem posuvníku ujistit, že se tam pod vynechaným řádkem neskrývá nějaká podrobnost!). Questy mohou být i časované, proto pozor na červeně zobrazované ubíhající minuty – Q. je splněný až po odevzdání. Po kliknutí na název nějakého questu se vám otevře ještě malé okénko se seznamem questů a po dalším kliknutí v něm, se u daných questů vždy zobrazí kolik toho ještě máte zabít / přinést.

o6. Po splnění všech požadavků daného questu si najděte na mapě modrý bod. Obvykle se pod ním nachází totéž NPC, co vám quest zadalo a nyní vás očekává se slíbenou odměnou (a obvykle hromadou expů k tomu).