Lapisy - vše o nich

Co jsou lapisy?

Lapisy jsou různobarevné drahokamy, které padají z nestvůr, nebo si je můžete koupit v Iris. Pokud si je vsadíte (nalinkujete) do zbraně/oblečení/čehokoli, co má volný slot. Podle svého typu a levelu vám přidají různá vylepšení. Např. LV2 Stat lapis vám přidá +5 na nějakou statistiku (jako Str, Dex…) – to je jako byste měli o 1 level víc. A teď si představte, že máte v každé věci alespoň 1 díru... 

Určitě se vykašlete na lapisy level 1. Jinak v žádném případě není dobrý přístup: „Mám sloty v brnění, tak je rychle zaplácnu, čím to jde (nejlépe tím nejlevnějším po ruce)“. Věc se sloty je i bez lapisu často lepší než stejná věc bez slotů. Nemusíte se tedy bát, že budete s „děravým“ oblečením nějak méněcenní. Proto se vyplatí se soustředit na lapisy, které přidávají do stat pointů vám nejpotřebnějších. Např: Oracle potřebuje na léčení co nejvyšší WIS. Je proto naprosto logické, když si nalinkuje Wise lapis (ačkoli za něj určite musel vyhodit spoustu goldů). Naproti tomu je úplný nesmysl, aby si linkoval Vigor lapis (SP), páč SP téměř k ničemu nepotřebuje… Prostě každý slot stojí za otázku: Který lapis by se mi hodil nejvíc?

Elementální lapisy ve zbraních navyšují váš útok zvláště proti mobům, kteří jsou na daný element zrovna náchylní. Zvyšují ale i útok oproti ostatním mobům a protihráčům. Pokud si je dáte do brnění, budete vůči danému živlu imunní (pozor, do jedné věci nedávejte víc elementálních lapisů – jejich účinek by se navzájem vyrušil!). Naopak proti špatnému elementu se vám může stát, že budete ještě mnohem slabší. Více zde v části o elementech.

LV6 Debuff lapisy jsou jen do zbraní, ale debuff s 20% šancí se pokusí na nepřítele použít i při kouzlení (např. když ho trefíte magic spotem).
LV7 bývají silnější a mají větší šanci na úspěch.

KDE padají lapisy?

Kde padají Lapisy?

LV1 – PvP 1-15 (všechny potvory)

LV2 – PvP 20-30, Rapioru Maze (všechny potvory)

LV3 – PvP 1-60, D1 i D2 všechny potvory, Rapioru (boss)

LV4 – PvP 1-60, D1 Boss, D2 všechny potvry

LV5 – Aurizen Ruin (lvl 55+ dung na map 3)

       - pouze minibossové "commander"

LV6 – Stats: Haruhion Dragon Chest, OI minibossové
 
       Debuff: Fantasma Dragon Chest, SC truhličky v 2. patře

Dual – Craft, Mystic, Wise - SE (jungle)
          Safe, Shrewd, Fortune - DD1 (desert)
Dual Lv5 - bossové v Kanos Ilium

Accessory lapis - DD2

Sonic, Angel, Perfect, Force, Flash, Horison – AP promo akce

Absorb Lv5 - OI minibossové, Absorb Lv6 - Caelum Sacra

LV7 - Stats: Regnum questy
        Debuff: Sky City boss

Ele Lv1 - D2 (Kimuraku boss), Sky City boss, Lv2 - Caelum Sacra

Jak nalinkovat Lapis do věci (nebo ho z ní vyndat) ?

Za prvé: Jděte k Blacksmithovi (obvykle se nachází v každém větším městě). Dvakrát na něj klikněte – otevře se vám okno s jeho uvítacím proslovem. Z možností dole pod textem klikněte na „Repair Weapon“. 


Za druhé: Klikněte na „Link Lapis". 

Za třetí:

Linked Item – tam patří věc se sloty

Rapis to Link – sem patří lapisy, které chcete nalinkovat. Linkuje se vždy po jednom, víc lapisů najednou tam při jednom linkování dát nelze. Do červených slotů se linkovat nedá, ty ta věc vlastně nemá.

Linking Hammer linkovat se dá i bez něj. Pokud ho máte, patří sem. Je to ale velmi drahá záležitost, takže se vyplatí až na extrémní lapisy - více viz šance na linking.

Pokud už ve věci nějaký lapis máte, toto je jedinečná příležitost zjistit, o jaký se jedná (jinde než u Blacksmithe nemáte šanci poznat, co je to přesně zač) – je to důležité z toho důvodu, že do jedné věci dva naprosto stejné lapisy (stejný typ i level) nenalinkujete.

Po kliknutí na „Link Rapis“ vám vyskočí tabulka, v níž je uvedena cena za nalinkování a úspěšnost v procentech. Až po odkliknutí této tabulky (Link) se vám lapis nalinkuje nebo také nenalinkuje (může se vám totiž i rozbít – to je úplně normální), takže si můžete ještě kdykoli při pohledu na procentuální úspěšnost či cenu za nalinkování celou operaci rozmyslet. Pokud je vaším zvykem rozmýšlet dlouho, nezapomeňte ještě předtím, než dáte konečně „Link“, se znovu podívat, zda bless třeba najdenou neklesl (to pak člověka docela zamrzí, když odklikne „Link“ a nevšimne si, že je bless zrovna na nule). Pak už vás čeká jen líbivá melodie nebo o poznání méně líbivé křachnutí podle toho, zda se vám linkování povedlo nebo ne. Co se stane, když se lapis zničí? Ztratíte zlato (gold) a lapis, někdy můžete ale přijít i o věc, do které jste zkoušeli lapis nalinkovat (pokud lapis dokáže věc rozbít, má to ve svém popisu napsáno, takže se nečekaných překvapení bát nemusíte – rozhodně se to netýká běžných lapisů)..

Lapisy jdou z věcí také vyndat. Postup je podobný. Olapisovanou věc umístíte do políčka „Lapised Equip“a kliknete na „Extract“. Pokud nemáte za draho nakoupené „Extraction Hammer“ (dává se do políčka nadepsaného „Linking Hammer“), které by vám umožnilo vyndat jeden lapis či všechny lapisy dle vašeho výběru, bude se v následujících chvílích jednat o to, zda buď všechny lapisy z věci najednou vyndáte, nebo je všechny v jediném okamžiku roztřískáte. Po kliknutí na „Extract“ se opět objeví tabulka, v níž si můžete ověřit, zda se vám cena za vyndání lapisu a procentuální úspěšnost zamlouvá. Lapisy se vám z věci vyndají/roztříští se až po odkliknutí této tabulky.

Na čem závisí a jaká je šance k nalinkování / extrakci?

Šance na nalinkování závisí na typu lapisu, stavu blessu, přidaných hammerech a vašem levelu.
Lvl 1-19 má o 2% méně, 20-39 o 1% méně, 40-59 je normální (zde uvedené) a 60 dostává +1%.
Od lvl 60 se dostává za každý level navíc ještě +1% na linkování s OP hammerem.

V Guildhouse máme šanci ještě o 2% vyšší.

Šance dle typu při plném blessu (přesnější a ke všem l. je dole v tabulce lapisů)

  plný bless +LH +OP
LV1 50%    
LV2 41% 50%  
LV3 32% 50%  
LV4 / Dual 16% 32% 50%
LV5 8% 16% 50%

LV6/7

1%

2%

20%

Ele 24% 48% 50%
Perfect 50%    

Při nulovém blessu je šance na linking obvykle výrazně nižší, maximální bývá, když je zhruba u ikonky inventáře (poznáte ale přesně podle čísla).

Všechny typy LH jsou jen na 1 použití! Jelikož stojí 400M+ nejsou potřeba k LV1-5 lapisům!

Linking Hammer (bez lv) zvyšuje 2x šanci, Operator’s Exclusive zvyšuje na 50% šanci (kromě těch, co mají běžně 1%, těm zvýší na 20%).

Linking Hammer Lv1 přidává 1/10. Např.: Mám 20% šanci - přidám LH lv1 (+1/10), mám kolik? 22% šanci...protože to je +20/10 = +2%. Lv1 = +1/10, Lv2 = +1/5, Lv3 = +1/3, Lv4 = +1/2, Lv5 = klasický LH bez lv, Lv6 třikrát šancea Lv7 čtyřikrát.

Extraction Hammer dává 40% šanci na vyndání jednoho lapisu, Large Extraction Hammer dává 80%.

Kolik tak stojí lapis nebo linking hammer?

Ceník už tu nebude - v aukci je velmi snadné zadat si konkrétní lapis či kladívko a zjistit jeho aktuální cenu, která se často mění ze dne na den.

S kladívkem se vyplatí linkovat až lapisy co stojí víc než to kladívko (protože je na 1 použití)...jde to, a obvykle se to i dělá bez něj...

 

Hammery i Lucky Charm jsou jen na 1 použití!

 

TABULKA VEŠKERÝCH ZNÁMÝCH I NEZNÁMÝCH LAPISŮ

(Schopnosti, obrázky, šance na link, vše pohromadě)